do kogo udać się po pomoc w trudnej sytuacji
Zawodów pomocowych jest wiele, co łatwo zauważyć po nazewnictwie, jakiego używają specjaliści działający w branży wsparcia personalnego: psychiatra, psycholog, psychoterapeuta, doradca zawodowy, mediator, coach, pracownik socjalny, pedagog, nauczyciel, lekarz, interwent kryzysowy, trener rozwoju osobistego.
-
każda z form wsparcia gwarantuje poufność
-
każda z form wsparcia ma wyraźne granice, o czym dowiesz się na pierwszych spotkaniach
-
każda z form wsparcia koncentruje się na Tobie
-
dobrą praktyką tych formy wsparcia jest współpraca ze specjalistami z różnych dziedzin, aby mieć umiejętność przekierowania klienta do innego specjalisty (jeśli jest taka potrzeba)
-
specjalista z tych form wsparcia jest obiektywny. Na pewno widzi cię inaczej niż rodzina i przyjaciele, którzy mają swoje wyobrażenia i marzenia na temat relacji z Tobą, często również swoje pragnienia względem Ciebie. Poza tym widzą Cię przez filtry historii i relacji rodzinnych

Kiedy udać się do psychiatry?
- kiedy znajomi lub rodzina daje ci znać, że nasze zachowanie jest dla nich bardzo niepokojące i mają wiele obaw co do naszego stanu psychicznego,
-
kiedy lekarz pierwszego kontaktu lub inny specjalista proponuje nam wizytę u psychiatry,
-
kiedy przez dłuższy czas mamy trudności z podstawowymi czynnościami jak: sen, jedzenie, praca, kontakty z innymi,
-
kiedy mamy myśli samobójcze, lęki społeczne niepozwalające komfortowo funkcjonować w codzienności,
Psychiatra to lekarz, który ma uprawnienia do diagnozowania i przepisania leków, które uśmierzają ból i cierpienie. Psychiatra pomaga w objawach, ale nie leczy przyczyn.
Kiedy udać się do psychologa?
- kiedy potrzebujesz konsultacji w sprawie twojego zdrowia psychicznego i codziennego funkcjonowania na poziomie poznawczym, emocjonalnym i behawioralnym,
-
kiedy czujesz trudność w codziennym funkcjonowaniu i nie wiesz dlaczego,
Psycholog to osoba, która ukończyła 5 letnie studia na których zdobył wiedzę jak przeprowadzać testy, wywiady, w celu postawienia diagnozy twojego stanu psychicznego. Psycholog prowadzi psychoedukację, która pomaga w funkcjonowaniu z zaburzeniami psychicznymi. Psycholog nie ma uprawnień do prowadzenia psychoterapii.
- kiedy potrzebujesz przyglądnąć się swoim schematom zachowań i zacząć realizować swoje potrzeby
-
kiedy chcesz zaopiekować się swoimi emocjami by nie ranić siebie i innych
-
kiedy chcesz odblokować swój naturalny proces samoregulacji i przywrócić swoje poczucia odpowiedzialności za swoje życie,
Psychoterapeuta, nie musi być psychologiem, ale jest osobą, która ukończyła specjalistyczną 4 letnią szkołę psychoterapii i ma umiejętności do prowadzenia procesów terapeutycznych, jest pod stałą superwizją swojej pracy. Najczęściej ukończyła swoją własną psychoterapię szkoleniową, staż kliniczny i praktykę terapeutyczną. Psychoterapeuta nie doradza, nie ocenia, ale odpowiada za proces terapeutyczny.
Pamiętaj, że do psychoterapeuty w ramach NFZ potrzebujesz skierowanie od psychiatry, natomiast do gabinetu prywatnego nie jest potrzebne skierowanie.
Jeśli czujesz, że to już czas na twoją psychoterapię, to zapraszam cię do kontaktu - Dorota Trzmielewska