moja droga stawania się...

​Kim jestem?

  • dziś nazwałabym siebie człowiekiem w drodze...
  • kobietą po 40-stce
  • psychoterapeutą
  • coachem, trenerem kompetencji społecznych, konsultantem odporności psychicznej

Co lubię?

  • kiedy noc zmienia się w dzień
  • kiedy czuję wiatr we włosach

Gdybym była zapachem, to pachniałabym jak:

  • łąka po burzy
  • wiosenny deszcz

Wierzę, że między akcją a reakcją jest przerwa i to od nas zależy "czy" i "jak" ja wykorzystamy. W odnajdowaniu tej przerwy pomaga mi głęboki oddech, tai chi i spacer po świeżym powietrzu.

Jaką drogę rozwoju przebyłam w kierunku terapeutycznym?

Kiedy decydowałam się na pogłębienie wiedzy i swoich umiejętności w zakresie psychoterapii pracowałam już w roli coacha, ale też trenera. (więcej na ten temat na stronie www.twojcoach.info). Był to też czas zbliżającej się pandemii COVID i pojawiających się wielu niepokojących informacji w zakresie podstawowego funkcjonowania w życiu społecznym, rodzinnym i zawodowym. Tym bardziej swoją uwagę skierowałam na wsparcie osób doświadczających objawów paniki związanych z utratą zdrowia swojego lub bliskich oraz lęków przed śmiercią. 

W 2022 roku ukończyłam IV letnią Szkołę Trenerów i Psychoterapeutów Getalt w Instytucie Gestalt Sp. zo.o. w Krakowie. Ukończyłam staż kliniczny w 3 ośrodkach psychoterapeutycznych i własnną terapię szkoleniową. Aktualnie uczestniczę w superwizji grupowej i superwizji indywidualnej. Swoją wiedzę poszerzam w zakresie pracy z traumą w różnych aspektach (kryzysach sytuacyjnych, na poziomie więzi oraz systemowych, rodowych). Wiecej na ten temat można znaleźć w zakładce Terapia Traumy.

Będąc w zmianie, czyli o obawach w stawaniu się...

Swoją drogę do siebie, z perspektywy przeżytych lat, nazwałabym drogą wyboistą i z zakrętami. Jednocześnie wiem, że jest to moja osobista droga, innej nie będę miała.
Wyboistość drogi polegała na tym, aby zaufać, że:

  • osoba, która spotykam w życiu, jest osobą właściwą właśnie w tym momencie,
  • to co się wydarza, jest jedyną rzeczą, jaka mogła się wydarzyć w tym momencie, tu i teraz,
  • każda chwila, w której coś się rozpoczyna, jest chwilą właściwą dla mnie,
  • co się zakończyło, to się zakończyło,

To temat akceptacji życia takim jakie jest, siebie taką jaką jestem, z osobistym przeżywaniem, wszystkimi emocjami i w każdej odsłonie.
Perls nawiązując do paradoksalnej teorii zmiany, głosi że człowiek staje się tym, kim jest, a nie tym, kim chciałby być. Prawdziwa zmiana jest akceptacją siebie, a akceptacja siebie jest warunkiem dla osiągania zmian przez świadome podejmowanie decyzji.

Moje potwierdzenie kompetencji i umiejętności:

Czym jest certyfikacja?
 
Certyfikacja, to procedura, która jest egzaminem prowadzonym przez niezależne, międzynarodowe grono doświadczonych psychoterapeutów, jest ważnym etapem w rozwoju osobistym i zawodowym, potwierdzeniem ukończenia cyklu szkoleniowego oraz dająca możliwość ubiegania się o międzynarodowe certyfikaty potwierdzające nabyte umiejętności i kompetencje.
 
Co oznaczają te certyfikaty?
  • EAP (European Association for Psychotherapy) to organizacja, która określa standard edukacji szkoleń w zakresie psychoterapii poprzez zdefiniowanie podstawowych kompetencji zawodowych psychoterapeutów pracujących w Europie.Czyli określa i weryfikuje standardy edukacji psychoterapeutów również w Polsce.
  • EAGT (European Assocaction of Gestalt Therapy) jest członkiem EAP i europejskim stowarzyszeniem zawodowym akredytującym i zrzeszającym psychoterapeutów prowadzących praktykę terapeutyczną w nurcie humanistyczno-egzystencjalnym w ujęciu Gestalt.
Czyli są to certyfikaty, które potwierdzają kompetencje i umiejętności psychoterapeutów Gestalt również w Polsce.
 
Co dają te certyfikaty?
 
Pośrednio dbają o bezpieczeństwo klientów, ale też psychoterapeutów, którzy mogą oprzeć swoją pracę o Europejską ustawę o psychoterapii, która jest zawodem niezależnym od psychologii, psychiatrii i poradnictwa. Czyli określa ramy pracy psychoterapeuty uwzględniając dobrostan klienta.
 

 

Mój ulubiony cytat:

"Nie to jest ważne, co ze mną zrobiono, lecz to, co ja sam zrobiłem z tym, co ze mną zrobiono." J.P. Sartre

Zwrócenie się o pomoc, to akt troski o siebie.
Możesz rozpocząć swoją drogę stawania się, poprzez własną psychoterapię z osobą, której zaufasz i poczujesz się bezpiecznie.

Z badań wynika, że "najczęstszym powodem unikania psychoterapii jest strach przed byciem ocenianym lub niezrozumianym. W rzeczywistości to właśnie gabinet psychoterapeuty jest miejscem, w którym mówimy, co czujemy, bez obaw przed krytyką czy oceną."

Sesje terapeutyczne prowadzę:

  • w gabinecie w Opolu przy ul. Luboszyckiej 11 pok. 110
  • w formie on-line przez Skype

Jest to gabinet rekomendowany przez Instytut Gestalt Sp z.o.o. w Zabierzowie. Tu możesz sprawdzić rekomendację: (https://instytutgestalt.pl/oferta/


Jeśli czujesz, że to dobry czas na zmianę, to zapraszam cię do kontaktu - Dorota Trzmielewska